Uprawnienia na wózki widłowe – podstawowe informacje

Elektryczny wózek widłowy – co warto wiedzieć?
12 grudnia 2017
Podstawy BHP przy pracy z wózkiem widłowym
12 grudnia 2017

Uprawnienia na wózki widłowe to w tej chwili dość powszechny dokument. Jest niezbędny w pracy w różnych strefach przemysłu, takich jak magazyny, hale produkcyjne, place budowy. Zdobycie takich uprawnień nie wiąże się z długotrwałym oczekiwaniem – w każdym większym mieście siedziby swoje posiadają przedsiębiorstwa zajmujące się szkoleniem na operatora wózków widłowych. Kurs trwa od jednego do nawet kilkudziesięciu dni – wszystko zależy od zakresu zajęć praktycznych. Uprawnienia wydaje się w oparciu o wynik egzaminu prowadzonego przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego), na który składają się część teoretyczna i praktyczna.

Robiąc uprawnienia na operatora wózków widłowych można wyróżnić trzy ich rodzaje. Są to kategorie o różnej specyfikacji, odpowiednio: uprawnienia na wózki jezdniowe podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane, uprawnienia na wózki jezdniowe podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych oraz uprawnienia na wózki jezdniowe podnośnikowe, w tym specjalizowane, czyli z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem lub ze zmiennym wysięgiem. Jeśli posiada się ostatnią z kategorii, automatycznie można obsługiwać także wózki widłowe z dwóch pozostałych.

Aby przystąpić do kursu na operatora wózków widłowych trzeba spełniać kilka bardzo podstawowych wymogów. Trzeba być pełnoletnim, mieć ukończoną szkołę podstawową oraz zaświadczenie lekarskie o przydatności do przystąpienia do kursu.

Przy wyborze kursu na operatora wózka widłowego sprawdź dobrze firmę szkoleniową – nie wybieraj kursów najkrótszych, zawsze porównuj czy kurs odpowiada zasadom egzaminowania przez UDT. Dobrze jest posiadać uprawnienia w różnych językach – przy dzisiejszej globalizacji oraz szansach na zatrudnienie poza granicami Polski dobrze jest mieć bardziej uniwersalne uprawnienia. Wiele szkół oferuje bowiem certyfikat w języku angielskim, niemieckim, czy francuskim. Szkolenie powinno obejmować ćwiczenia na sprawnym sprzęcie oraz uwzględniać umiejętności wymiany butli gazowych dla wózków widłowych z napędem LPG.

 

Tagi: Wózki widłowe Toyota, serwis, części, kompleksowa naprawa widlaków, wynajem widlaków