Elektryczny wózek widłowy – co warto wiedzieć?

Gdzie naprawiać wózki widłowe?
12 grudnia 2017
Uprawnienia na wózki widłowe – podstawowe informacje
12 grudnia 2017

Wózki widłowe elektryczne to częsty obrazek w przemyśle. Co powoduje, że sięgają po nie większe rzesze ludzi? W pierwszej kolejności koszta utrzymania – wózki elektryczne, jak sama nazwa wskazuje nie wymagają spalania paliwa do pracy w ruchu. W zamian za to wyposażone zostały w akumulatory, których moc pozwala ze spokojem na prace w jednym, ośmiogodzinnym wymiarze bez potrzeby doładowania. Brak emisji spalin to także brak konieczności instalowania filtrów – takie wózki mogą być bez przeszkód stosowane w przestrzeniach zamkniętych. Ostatnią, nie mniejszą od innych zaletą takich wózków widłowych jest fakt, że są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego niż ich odpowiedniki spalinowe.

Pod hasłem elektryczny wózek widłowy kryje się jednak wiele jego odmian. Wyróżniliśmy cztery, naszym zdaniem najbardziej powszechne typy, na które warto zwrócić uwagę jeśli chodzi o funkcjonalność. Pierwsze to wózki podnośnikowe, dobrze sprawdzające się w magazynach, gdzie wymaga się podnoszenia towaru na znaczne wysokości. Istnieją także elektryczne wózki paletowe, pneumatyczne spalinowe wózki widłowe oraz uniwersalne przegubowe elektryczne wózki widłowe. Te ostatnie to rozwiązanie bardzo wszechstronne. Wynika to z faktu, że operator wózka widłowego może bez przeszkód zmieniać kierunek rozlokowania znajdującego się na wysięgniku obiektu, bez potrzeby manewrowania samym pojazdem. Takie rozwiązanie sprawdza się w zamkniętej, mocno ograniczonej przestrzeni.

Jeśli posiadamy sprawdzone źródło dostaw, warto zwrócić uwagę na dwie sprawy – ewentualność zakupu używanego elektronicznego wózka widłowego oraz na serwis. W pierwszym przypadku jest to opcja pozwalająca na oszczędność dla firmy. Jeśli wózek uprzednio przejdzie badania techniczne warto rozważyć takie rozwiązanie. Drugą istotną kwestią jest profesjonalny serwis i naprawa wózków widłowych. Musimy pamiętać, że często jest on narzędziem pracy i jego nieprawidłowa eksploatacja może zagrozić pracownikom naszej firmy. Sprawdzać należy silnik, hamulce, układ kierowniczy i paliwowy itp.

Tagi: elektryczne widlaki, Części do wózków widłowych Toyota, wózek paletowy elektryczny (paleciak)