Podstawy BHP przy pracy z wózkiem widłowym

Uprawnienia na wózki widłowe – podstawowe informacje
12 grudnia 2017
Baterie w wózkach widłowych – jak je obsługiwać?
12 grudnia 2017

Praca na wózkach widłowych jest bardzo powszechna. Stykamy się z nimi w wielu miejscach, takich jak plac budowy czy hala produkcyjna. Ale czy zawsze pamiętamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy? Oto kilka podstawowych rzeczy, których przestrzeganie zapewni nam oraz naszym współpracownikom minimalizację ryzyka wystąpienia niepożądanego zdarzenia.

Jako operator wózka widłowego zawsze pamiętajmy o widoczności. Nie wolno poruszać się na ślepo, gdyż może to skutkować śmiertelnym w skutkach potrąceniem. Jeśli nasz ładunek przeszkadza nam w przemieszczeniu się, powinniśmy tak usytuować się w wózku, aby mieć wolną przestrzeń w kierunku jazdy. Wózki widłowe nie są przeznaczone do gwałtownych manewrów, takich jak nagłe hamowanie bądź ostra zmiana kierunku jazdy. Może to zaburzyć stateczność maszyny i spowodować utratę jej równowagi lub upadek transportowanego dobra.

Brawura jest częstym wrogiem operatora wózka widłowego. Zła ocena masy lub środka ciężkości ładunku może doprowadzić do jego osunięcia się w trakcie jazdy, a w konsekwencji wypadek. W obrębie pracy wózka i na nim może znajdować się jedynie operator. Nie wolno mu opuszczać wózka, który nie został uprzednio ustawiony w stan spoczynku, czyli ze zgaszonym napędem oraz opuszczonym wysięgnikiem. Zdecydowanie nie wolno traktować wózka widłowego jako zabawy – podnosić na groźną wysokość innego pracownika, przechodzić pod ładunkiem na wysokości lub organizować wyścigów na terenie zakładu pracy. Tego typu procedery doprowadziły do wielu bardzo groźnych wypadków, w tym zdarzeń śmiertelnych.

Zabrania się ingerowania w wózek widłowy w trakcie jego pracy. Nie zaleca się samodzielnej wymiany części lub podzespołów, szczególnie zaś związanych z gazem w wózkach napędzanych tym rodzajem paliwa. Wózki spalinowe dotyczy osobna kategoria zasad uruchamiania silnika. Dźwignia zmiany biegów musi być wrzucona na luz w tym momencie. Dodatkowo, w każdym przypadku gdy towar może osunąć się na operatora wózka wymogiem jest stosowanie kratki ochronnej.

 

Tagi: Naprawa wózków widłowych, części widlaki toyota, wynajem widlaków