Budowa wózka widłowego

Widlaki i Wózki widłowe na gaz CNG
12 grudnia 2017
Zasady bezpieczeństwa podczas obsługi wózka widłowego
9 września 2019

Wózek widłowy to narzędzie, bez którego nie wyobrażamy sobie dziś podejmować pracy na dużą skalę. Siła ludzkich mięśni a także ograniczenia wynikające z naszej fizjonomii dają ograniczenia do działania w przemyśle. Wózki widłowe to maszyny, które zrewolucjonizowały przenoszenie i transport gabarytów. Zerknijmy na ich konstrukcję, aby zrozumieć z czego składa się ten pojazd. Posłużyć to może na przykład do prawidłowej diagnozy uszkodzenia i odpowiedniego doboru części zamiennych lub poprawnej eksploatacji.

Każdy wózek widłowy zbudowany jest z kabiny ochronnej, w której pracę swoją wykonuje operator posiadający wszystkie wymagane uprawnienia. W kabinie znajduje się siedzisko operatora oraz kierownica. Pojazd oczywiście składa się z ramy-podwozia oraz kół skrętnych. Elementy te odpowiadają za odpowiednią dla wózka widłowego motorykę. Ważne są także koła napędowe oraz butla gazowa, dzięki której wózek zostaje zaopatrzony w odpowiednią ilość energii do pracy w systemie zmianowym. Ważnym elementem budowy wózka widłowego jest masz zewnętrzny oraz karetka z widłami, na której zlokalizowane są przewożone towary. Tak skonstruowane urządzenie musi bezpiecznie przewieźć, opuścić lub podnieść ładunek. Za bezpieczeństwo odpowiada przeszkolony operator.

Jak każdy pojazd tak i wózek widłowy podzielony został na układy. I tak wyróżnić możemy układ napędowy, układ przeniesienia napędu, układ hamulcowy, układ kierowniczy, układ elektryczny oraz układ hydrauliczny. Układ kierowniczy, hamulcowy i napędowy są odpowiedzialne za to, aby nasz wózek widłowy potrafił przemieszczać się po miejscu pracy i dostosowywał charakterystykę ruchu do specyfiki tego miejsca (plac budowy ma inne warunki poruszania się jak magazyn lub hala produkcyjna). Układ hydrauliczny oraz układ podnoszenia są odpowiedzialne za transport oraz przenoszenie ładunków. Ich wydajność jest tak duża jak wymaga tego specyfika miejsca pracy. We wszystkich układach wózka widłowego musi być zachowany balans aby można go było eksploatować bezpiecznie i długotrwale, bez kosztownych i zbędnych przerw.

 

Tagi: Wózki widłowe wielkopolska – naprawa i serwis, nowe i używane części do wózków widłowych toyota zamienniki oraz oryginały.