Baterie w wózkach widłowych – jak je obsługiwać?

Podstawy BHP przy pracy z wózkiem widłowym
12 grudnia 2017
Widlaki i Wózki widłowe na gaz CNG
12 grudnia 2017

W wózkach widłowych, w których za napęd odpowiada energia elektryczna podstawową kwestią ekspolatacyjną są baterie. Ich odpowiednia wymiana zapewnia ciągłość pracy operatora, a minimalizacja postojów to często bardzo duże oszczędności dla firmy. Ma to duże znaczenie dla pracy ciągłej, w której pojazd narażony jest na nieustanną eksploatacje.

Baterię w wózku widłowym stanowi bateria trakcyjna. Składa się ona z dwóch ogniw po 2 wolty każde. Moduły baterii łączą się jak klocki. Sama bateria konstrukcyjnie składa się z płyt pancernych i prętów ołowianych. Baterie do wózków widłowych mogą podlegać regeneracji, która pozwala na odzyskanie nawet do osiemdziesięciu procent pojemności znamionowej baterii. Regeneracja jest procesem dosyć powszechnym ze względu na ekonomikę procesu – jest to czynność dużo tańsza niż zakup nowej baterii trakcyjnej do wózka widłowego.

W przeszłości wymiana baterii wiązała się z mocno kłopotliwym ciągiem czynności. W pierwszej kolejności należało zapewnić drugi wózek lub suwnicę. Było to czasochłonne, angażowało więcej maszyn, co sprawiało, że w efekcie z obiegu wypadał nie tylko wózek wymagający wymiany baterii ale także drugi, który umożliwiał uniesienie akumulatora. Problem został rozwiązany poprzez zmiany konstrukcyjne w układzie samego pojazdu. Przełożyło się to na znaczną poprawę ergonomii i większe bezpieczeństwo w obrębie obsługi wózka widłowego. Mowa tutaj o systemach rolkowych. Korzysta on z rzędu rolek zlokalizowanych w podłodze gniazda baterii w wózku oraz stołu transferowego lub stołu rolkowego.

Stół rolkowy to stanowisko, do którego dojeżdża operator wózka widłowego. Rozwiązanie to wymaga znacznego zwiększenia powierzchni i miejsca w magazynie. Jest także obarczone specyfiką ładowania baterii. Jeśli chcemy podładować baterię wózka widłowego w dowolnym miejscu naszego zakładu to możemy skorzystać z mobilnego stołu transferowego, który podjedzie to naszego wózka w dowolnej chwili i w dowolny punkt.

 

Tagi: elektryczne wózki widłowe Toyota, baterie do wózków widłowych, naprawa i serwis,