Ręczne wbijanie gwoździ nie jest czynnością trudną, ale niezwykle żmudną i czasochłonną. W warsztatach stolarskich dziennie wbija się tysiące takich gwoździ, podobnie jest w firmach budowlanych. Do automatyzacji wbijania gwoździ służą gwoździarki.
Co to są gwoździarki?
To proste urządzenia, które w zależności od modelu pozwalają na znaczne przyśpieszenie prac i wbicie od kilku do kilkunastu gwoździ na minutę. Ręczne wbijanie jednego gwoździa może czasami zająć nawet kilka minut, zwłaszcza wtedy, gdy się gnie i wszystko trzeba zaczynać od początku.
Gwoździarka CentrumGwozdzi ma ogromną zaletę – poza szybkością, jest nią precyzja i możliwość wbijania gwoździ pod różnymi kątami i w miejscach trudno dostępnych.
Gwoździarki różnią się źródłem zasilania, pojemnością magazynka na gwoździe, rodzajem łączenia gwoździ oraz głębokością ich wbijania. W profesjonalnym zastosowaniu ważny jest również szybki sposób ładowania gwoździ.
Jak wybrać najlepszą gwoździarkę dla firmy?
Wybierając to urządzenie dla firmy trzeba przede wszystkim zwrócić uwagą na sposób zasilania, to od niego zależy, czy urządzenie jest mobilna, czy może pracować tylko w połączeniu ze źródłem energii. Najczęściej gwoździarki zasilane są:
Istotną zaletą gwoździarek gazowych i akumulatorowych jest ich mobilność, co oznacza, że mogą być stosowane w różnych miejscach oddalonych od źródła zasilania, idealne do prac dekarskich. Natomiast gwoździarki pneumatyczne są doskonałym narzędziem do prac na dużych powierzchniach.
Poza zasilaniem należy zwrócić uwagę na wydajność urządzenia, ile może wbić gwoździ na jednym akumulatorze lub jednym naboju gazowym. Im więcej, tym pracownik straci mniej czasu na wymianę źródła zasilania. Podobne znaczenie ma wielkość magazynka, im większa, tym dłużej można pracować bez zbędnych przerw.
Gwoździarki obsługują określone średnice i długości gwoździ, zakres średnicy to ok.10 mm, zakres długości ok. 50 mm. Oznacza to, że firma budowlana, montażowa musi posiadać kilka gwoździarek o różnych zakresach. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru konkretnego modelu warto sprawdzić w praktyce:
Na koniec pozostają drobiazgi, które mają wpływ tylko na komfort pracy, a więc wagę gwoździarki, poziom hałasu i jej ergonomię. Im waga i hałas mniejsze, tym lepiej. Ergonomiczne gwoździarki „dobrze leżą” w ręce, co powoduje, że nawet kilka godzin wbijania gwoździ nie powoduje zmęczenia dłoni.