Rodzaje i podział wózków widłowych

Gwoździarka – jaka dla firmy remontowo-budowlanej?
10 grudnia 2017
Serwisowanie wózków widłowych
12 grudnia 2017

Do poruszania się w magazynie oraz w niedalekich dystansach z towarem o znacznej masie służy wózek widłowy. Zasada jego działania oparta jest o połączenie napędu z podnośnikiem, który umożliwia uniesienie oraz przemieszczenie asortymentu magazynowego, którego nie można transportować w sposób konwencjonalny ze względu na jego masę lub/i gabaryty. W dzisiejszych czasach nie sposób funkcjonować w jakiejkolwiek przestrzeni produkcyjnej bez narzędzia jakim jest wózek widłowy.

Wózki widłowe dzielimy dwojako. Pierwszy podział dotyczy rodzaju napędu i ma istotne znaczenie przy wyborze wózka do konkretnej gałęzi przemysłu. Wyróżnia się wózki gazowe typu LPG, które przez sposób zasilania w energię wydają się rozwiązaniem najtańszym. Ich ograniczeniem jest brak możliwości stosowania w zamkniętych lokalizacjach, jak hale czy podziemia. Alternatywą są klasyczne wózki spalinowe napędzane olejem napędowym. Najbardziej popularnymi dziś w przestrzeni magazynowej są wózki elektryczne, korzystające z akumulatorów do napędzania. Zajmuje on mniej przestrzeni, nie emituje spalin, szybko i wygodnie ładuje się oraz ma dosyć zadowalającą żywotność. Dwa pierwsze typy zalecane są do stosowania na otwartych przestrzeniach, zaś wózki widłowe elektryczne najbardziej wewnątrz budynków.

Drugi podział wózków widłowych oparty jest o ich zastosowanie. Podział ten jest znacznie bardziej złożony. Warto w tym miejscu wyróżnić wózki widłowe podnośnikowe, które są tak zaprojektowane, aby transportować towar w dużym spektrum góra-dół oraz przód-tył. Inaczej działają wózki widłowe boczne, wygodniejsze w bardziej wąskiej zabudowie. Na placu budowy idealnie odnajdują się wózki widłowe terenowe, o specjalnym systemie transportu w niesprzyjających warunkach jezdnych. Wózki widłowe wysokiego składowania są bardzo popularne w magazynach o dużej ilości regałów, gdzie znaczenie ma duża skrętność wózka oraz wygodne manewrowanie. Znane są na rynku także wózki widłowe kontenerowe o bardzo wysokich ładownościach, znajdujące zastosowanie w przemyśle ciężkim, czego przykładem są stocznie lub magazyny przeładunkowe dla kontenerów pływających.

Zobacz również: nowe części do wózków widłowych

Tagi: serwis widlaków, naprawa wózków widłowych Toyota i BT, wózki paletowe