Budowa altany ogrodowej

Gwoździarka – jaka dla firmy remontowo-budowlanej?
10 grudnia 2017

Pierwsza połowa roku to najlepszy moment na zakupy do ogrodu. Producenci altan ogrodowych oferują swoje wyroby nawet o 40% taniej, niż w szczycie sezonu. Warto zatem zerknąć w katalogi i poszukać czegoś dla siebie. Jednak proste altanki drewniane nie powalają w kwestii aranżacji – fabrycznie nowy produkt to zaledwie kilka słupów konstrukcyjnych, prosta więźba dachowa i kilka barierek, opcjonalnie także niewyszukane meble ogrodowe. Jak odmienić altankę drewnianą, by przypominała te z modnych czasopism? Podpowiadamy!

Pstryk, niech stanie się światłość! Urocze oświetlenie altany ogrodowe

Statystyki nie kłamią, najwięcej czasu na relaks, regeneracje i spotkania poświęcamy późnym popołudniem i wieczorem. Oznacza to, że latem także w ogrodzie często przyjdzie nam siedzieć po zmroku, altanka może być oddalona od elewacji, w dodatku obrośnięta gęstą roślinnością. Wtedy pozostaje nam dobrze zaprojektować oświetlenie altany drewnianej. Cena nie jest wygórowana, komplet lampionów zasilanych prądem kupimy już za około 25 zł. Warto pomyśleć również o taśmach LED do altany – można bardzo sprytnie ukryć je w elementach konstrukcyjnych, same taśmy dają przytłumione, przyjemne światło i nie nagrzewają się. W otoczeniu drewnianej altany ogrodowe warto zamontować kilka pylonów, zasilanych energią słoneczną – droga z domu do altanki będzie widoczna i przez to bezpieczna.

Wygodnie, komfortowo, stylowo – altana ogrodowa Twoim drugim salonem?

Rattanowe lub drewniane meble ogrodowe, które są na wyposażeniu większości altanek, nie bywają zbyt wygodne. Są kanciate i mają nieprzyjemną, szorstką strukturę. Warto więc przystroić wnętrze altany ogrodowej pledami, narzutami i kocami. To świetny moment by połączyć wygodę z designem. Jeśli mamy pomysł na konkretną stylistykę w altanie, koce i poduszki stają się doskonałym narzędziem koloryzującym. Można w tym miejscu pomyśleć także o dywanikach, które pokryją drewniany podest altany ogrodowej. Wtedy można w niej przebywać nawet boso, jest też przyjazna dzieciom, staje się przytulna niczym letni salon na świeżym powietrzu.

Rolety oraz płoty osłonowe – sposób na intymność w Twojej altanie ogrodowej

Chwila spokoju i ciszy, oddanie się leniwemu czytaniu ulubionej książki, rozmowom z najbliższymi i inne podobne, intymne czynności w naszej codzienności, wymagają odpowiednich zabiegów z nasza altaną ogrodową. Odcięcie jej od wścibskich oczu sąsiadów, przechodniów, a także reszty domowników, nie jest takie trudne. W cenie altany ogrodowej nie ma zazwyczaj takich elementów wyposażenia, jak rolety lub płoty osłonowe – musimy kupić je dodatkowo, z zachowaniem wymiarów prześwitów, by było symetrycznie i estetycznie.

Rolety do altany ogrodowe najlepiej jest kupować na zamówienie, chociaż nie brakuje firm, które oferują także rozwiązania katalogowe. Mają one formę rolet rzymskich, mogą być wykonane z nietransparentnej tkaniny lub listew drewnianych. Inną opcją na osłonięcie altany ogrodowe od reszty ogrodu jest postawienie ściany działowej, czyli płotu osłonowego. Drewniany element nie wyróżni się mocno w przestrzeni wokół domu, można go ciekawie zaaranżować, wieszając na nim donice, narzędzia ogrodowe, obrazki, a także obsadzić go roślinnością pnącą.