Widlaki i Wózki widłowe na gaz CNG

Baterie w wózkach widłowych – jak je obsługiwać?
12 grudnia 2017
Budowa wózka widłowego
12 grudnia 2017

Wózki na gaz LPG nie generują szkodliwych substancji spalania, są więc dopuszczone do pracy w zamkniętej przestrzeni. Doświadczeni producenci oraz serwisanci, na stałe związani z branżą wózków widłowych znaleźli alternatywę w tej konkretnej grupie produktowej. Oferta wózków widłowych Toyota napędzanych gazem została wzbogacona o coś zupełnie nowatorskiego!

Jeśli na rynku istnieje coś tańszego od benzyny, bardziej przyjaznego dla środowiska i powszechnie dostępnego, to dlaczego z tego nie skorzystać? Mowa tutaj o gazie CNG, który cenią sobie operatorzy wózków widłowych w naszym kraju. Jest to rozwiązanie będące realną alternatywą dla gazu LPG, dające szerokie spektrum zastosowania w wielu gałęziach przemysłu wykorzystującego w swojej działalności wózki widłowe o napędzie gazowym. Przyjrzyjmy się poniżej kilku bardzo przekonującym argumentom, dla których warto zwrócić się ku gazowi ziemnemu w temacie wózków widłowych.

Niewątpliwie jest tutaj kilka ciekawych plusów stosowania CNG. W myśl zrównoważonego rozwoju i z myślą o środowisku naturalnym nie można lekceważyć faktu, że spalanie tego gazu nie powoduje emisji cząstek stałych oraz szkodliwych tlenków siarki. Sam gaz nie ma właściwości trujących i nie jest niebezpieczny dla operatora wózka widłowego, choć zbyt duże jego stężenie powoduje duszności. W celu szybkiego wykrycia podwyższonych stężeń gazu jest on dodatkowo nawaniany. Nie sposób przeoczyć wartości energetycznej gazu CNG – w jednej butli znajduje się mieszanka porównywalna do 24 litrów benzyny.

Butlę z takim gazem należy badać co 10 lat. Musi ona spełniać kilka podstawowych norm, aby została dopuszczona do użytkowania przez Urząd Dozoru Technicznego. Przede wszystkim w widocznym miejscu butla powinna posiadać tabliczkę znamionową. Na tabliczce nie może zabraknąć informacji o wytwórcy, numerze serii produkcyjnej, parametrach technicznych butli, jak pojemność, rodzaj gazu, ciśnienie robocze, waga oraz dane dotyczące norm, według których butla została dopuszczona do użytkowania.

Zobacz również: wynajem widlaków Toyota i BT