Wypadki podczas pracy z udziałem wózka widłowego zajmują drugie miejsce pod względem ilości po wypadkach na budowach. Najczęstszą przyczyną jest niewystarczająca widzialność i lekceważenie przepisów BHP.
Przyczyny wypadków z udziałem wózków widłowych
Wielu wypadków podczas transportu na terenie magazynów można by uniknąć, gdyby zarówno pracownicy, jak i pracodawca przestrzegali obowiązujących przepisów BHP.
Błędy najczęściej popełniane przez pracodawców:
Błędy najczęściej popełniane przez pracowników:
Podstawowe zasady bezpiecznej pracy na wózku widłowym
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy, a obowiązkiem pracownika przestrzeganie obowiązujących zasad BHP. Pracodawca dopuszcza do eksploatacji tylko pojazdy z ważnymi przeglądami technicznymi i sprawne. Nie wolno w pomieszczeniach zamkniętych stosować wózków spalinowych. Na nim spoczywa obowiązek przeprowadzenia szkoleń stanowiskowych i taka organizacja pracy na terenie zakładu, by wyeliminować wszelkie zagrożenia bezpieczeństwa. Przede wszystkim trzeba oddzielić trasy przejazdu wózku od dróg komunikacyjnych dla pieszych.
Obowiązkiem pracownika jest dbanie o stan techniczny wózka, dokonywanie codziennego przeglądu i odnotowywanie tego w książce eksploatacji. Nie wolno mu rozpocząć pracy niesprawnym pojazdem. Przy poruszaniu się po terenie zakładu pracy musi przestrzegać dozwolonych prędkości i zachować szczególną ostrożność w miejscach, gdzie pojawiają się inni użytkownicy ruchu. Miejsce dokonywania załadunku i wyładunku powinno być zabezpieczone odpowiednimi taśmami.
Operator wózka widłowego musi także przestrzegać przepisów dotyczących ciężaru ładunku oraz jego rozmieszczenia. Nie wolno mu przekraczać dopuszczalnej ładowności a środek ciężkości powinien być tak rozmieszczony, by zapewnić stabilność całego pojazdu i ładunku. Jeżeli ładunek wystaje poza gabaryty wózka i ogranicza widoczność, to kierujący powinien zachować szczególną ostrożność lub prosić o pomoc inną osobę.
Autor: Serwis widlaków Dunpol